Grudzień 2021

Widok z Gerlitzen w stronę Dobratsch i Alp Julijskich

W 2021 Gerlitzen stacja otworzyła się pierwsza (nie licząc lodowców) i od razu przyciągnęła całe mnóstwo fanów śniegu, gdyż, podobnie jak rok wcześniej, z początkiem grudnia spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, który zapewne zostanie już z nami do wiosny.

Ale po kolei. Gerlitzen to średniej wielkości ośrodek (45km tras, 1911mnpn), popularny szczególnie wśród mieszkańców Villach. Z centrum do stacji kolejki (gondola) Kanzelbahn jest zaledwie 7km. Można też objechać górę i przez Arriach dojechać do Klösterle, skąd można wjechać wyciągiem krzesełkowym. Po tej stronie parkking jest znacznie większy, ale także bywa, że jest zajęty. Natomiast przy Kanzelbahn jest mniejszy, ale nadmiar może parkować przy pobliskim campingu, z/do którego stale dowozi oczywiście darmowy skibus.

By dojechać na szczyt od strony Klösterle trzeba dwa razy krzesełka, by od Kanzelbahn gondola + krzesełko. Całość w obu przypadkach zajmuje około 20 minut, ale od strony Klösterle można zjeżdzać już z pierwszego wyciągu

Widok w stronę Klösterle

Gerlitzen jest bardzo słoneczną górą, nawet stoki północne, dzięki ukształtowaniu terenu są nasłonecznione, za to nie roztapiają się tak jak południowe. Oczywiście, zależy to od miesiąca i temperatury. Generalnie jednak lepiej jeździ się na południowej części.

Północny stok też jest słoneczny

Ośrodek oferuje szkółki i wypożyczalnie, znajdują się one przy parkingu Klösterle i przy górnej stacji gondoli. W obu miejscach są dywaniki dla dzieci i łatwe orczyki lub krzesełka. Na górze jest mnóstwo knajpek i restauracji, są także hotele, obserwatorium astronomiczne i taras widokowy. Nic dziwnego, bliskość Villach i Ossiachersee powoduje, że sporo turystów i mieszkańców korzysta z góry przez cały rok.

Góra też przyciąga mnóstwo skiturowców, oceniam, że nawet kilkuset dziennie. Włażą sobie nieprzeszkadzająco, i coraz bardziej mam ochotę tego spróbować. Wejście w skiturach jest płatne.

Trasa skiturem wiedzie bokiem zjazdu, potem także przez las

Często bywam na tej górze, bo blisko i zawsze można wyskoczyć na choćby dwie godziny na narty, nawet w tygodniu, kiedy jest mniej ludzi. Co prawda 45km może się znudzić, ale bliskość, fajne, szybkie i zróżnicowane trasy powodują, że nie można jej nie lubić. Karnet dzienny kosztuje 52€.

Moja ocena

Infrastruktura 4/5

Warunki do jazdy 4,5/5

Cena 4/5

Ogólne wrażenie 4/5