Grudzień 2021

Millenium express

Położony parę kilometrów za Hermagorem, około 40 minut jazdy na zachód od Villach to raj dla narciarzy, bo inaczej tych ponad 100km tras nazwać nie można. Śmiało może stawać w szranki z takimi kurortami jak Mayrhofen (no może poza apres-ski, ale teraz i tak z tym kłopot).

Całe mnóstwo parkingów jest nieco oddalone od gondoli, która w trzech sekcjach wywozi nas na sam szczyt (1919mnpm). Na szczęście kursuje pojazd (jak inaczej nazwać przerobioną przyczepę rolniczą podpiętą do hybrydy traktoro-spychacza), który zbiera narciarzy i dowozi pod wyciąg.

Hu, hu!, jestę ciuchcią!

Parkingi i dolna stacja Millenium Express położone są w cieniu, więc rano może być tam BARDZO zimno. Byłem tam 3 razy, rok temu w styczniu było -26C, tym razem „tylko” -14C. U góry natomiast cieplej, od -5 do +5.

Gondola jest całkiem spora, jeśli pamiętam mieści ponad 10 osób, choć rzadko kiedy tak pełna. Podróż na samą górę trwa dobrze ponad 20 minut, za to po wjezdzie mamy do wyboru trasy w kilku różnych kierunkach. Można zjechać do stacji gondoli niżej, można na poboczne góry, gdzie kursują wyciągi krzesełkowe, niektóre z ogrzewanymi siedziskami

Widok w kierunku północnym z Kofelplatz

Polecam natomiast przenieść się na górę obok, to jest Garniztenberg. Nazwa brzmi znajomo? No właśnie, choć pewnie zimą tam się nie da. Ale nie wiem, nie próbowałem. W każdym razie – jakoś tu mniej ludzi, a trasy pierwsza klasa. Można też zauważyć apartamenty, z których wychodzi się wprost na trasę, tu link jakby ktoś zechciał.

Ośrodek ma oczywiście całe mnóstwo knajp, są małe wyciągi dla uczących się; myślę, że to znakomita alternatywa dla Tyrolu lub Dolomitów, niecałe 5h od Wiednia. Jedyne zastrzeżenia jakie mam, to to, że w niedzielę trasy sprawiają wrażenie niezrobionych po sobocie. Ale miałem okazję to zweryfikować tylko dwa razy.

Karnet dzienny kosztuje 48,5€

Można odpocząć, albo pilnować uczących się (lewo-góra widać wyciąg dywanowy)

Moja ocena

Infrastruktura 5/5

Warunki do jazdy 4/5 (pkt odjęty za przygotowanie tras)

Cena 5/5

Ogólnie 4,5/5