Maj 2023

Jak urozmaić sobie rowerowe wycieczki po Karyntii korzystając z pociągu, czyli co to jest Rail & Bike

Widok z pociągu do Spittal and der Drau

Zacznijmy od tego, iż narodowy przewoźnik, OEBB, jest uważany za jednego z najlepszych przewoźników kolejowych w Europie. Jest również uważany za jednego z najlepszych pracodawców w Austrii. Pociągi są czyste, schludne, wygodne i punktualne. Łatwo kupić bilet przez aplikację, na stronie, w automacie czy, jeśli jeszcze ktoś to robi, w kasie.

Na stronie internetowej przewoźnikach można znaleźć informację o lokalnych, tzn z podziałem na landy, promocjach, w tym tych przeznaczonych dla rowerzystów. Ogólnie rzecz biorąc, każdy pociąg typu „S”, czyli mniej więcej odpowiednika naszych osobowych ma mnóstwo miejsc przeznaczonych dla rowerów. Znajdują się one na końcach, początkach a także w środku składów i są oznaczone wyraźnym symbolem roweru na szybie drzwi. Miejsca te umożliwiają zapięcie roweru, tak by przy gwałtownym hamowaniu pociągu pozostał na miejscu.

Dodatkowa opłata za przewóz roweru na standartowej trasie wynosi 1,90 €. OEBB oferuje również specjalne pociągi i taryfy na poszczególne trasy. Popatrzmy zatem na ofertę z Villach.

Bilet ogólny Activ Ticket. Całodzienny bilet kolejowy na wszystkie trasy w całej Karyntii, obowiązuje w dni weekendowe i święta od momentu zakupu do 3 rano dnia następnego. Bilet dla osoby z rowerem kosztuje 16€ (dorosły) i 11€ (dziecko) niezależnie od długości trasy, można korzystać wielokrotnie w ciągu dnia. Bardzo wygodne, jeśli chcemy skrócić trasę np z powodu pogody. Dla porównania, na zwykłym bilecie (tzn jednorazowym) za 16€ (osoba + rower) pokonamy około godzinną trasę przejazdu, czyli jakieś 70-80km.

Pociągi specjalne. Wyróżnia je to, ze prowadzą dodatkowy/e wagon/y tylko dla rowerów. Rower oddaje się wsiadając, deklaruje się miejsce docelowe, i tam rower się odbiera. Uwaga, niektóre połączenia, zwłaszcza na trasie Udine – Villach mogą niemile zaskoczyć brakiem miejsc w ostatniej chwili. Koniecznie należy zakupić bilet wcześniej.

Millstattersee od strony Spittal/Drau

Pociąg specjalny Taurensprinter. Wyrusza z Villach o 8:35 (REX1824) i jedzie do Mallnitz- Obervellach, powrotny (REX1825) o 16:24. Czas przejazdu około 50 minut. Kursuje w weekendy i święta od 3 czerwca, a od 8 lipca do 10 września codziennie.
Mallnitz to naturalnie Park Narodowy Wysokich Taurów. Piękne, dzikie, wysokie góry dla tych którzy lubią się wspinać i niezbyt wymagająca (660m wzniesień) trasa rowerowa z Mallnitz do Villach, długości około 80km. Po drodze warto zahaczyć o jezioro Millstatt koło Spittal an der Drau.

Okolice Tropollach i Nassfeld

Pociąg specjalny Gailsprinter. Wyjazd z Villach o 8:18 (4807), w kierunku przeciwnym z Hermagor o 9:44 (4804). Kursuje w weekendy i święta od 3 czerwca, a od 8 lipca do 10 września codziennie. Czas przejazdu 1h. Poranny kurs powrotny oznacza, że jeśli ktoś chce wrócić, to już zwykłym pociągiem linii S4, który kursuje co godzinę i oczywiście posiada miejsca na rowery. Wkoło piękna trasa R3A, Hermagor to też punkt wypadowy do Weissensee, Kötschach czy Nassfeld. A pieszo nad wodospad Garnitzerklamm

Odcinek trasy z Jesenic do Kranjskiej Gory

Pociąg specjalny Karawankensprinter. Wyjazd z Villach o 8:35 (4601) do miejscowości Jesenice w Słowenii, powrotny o 16:00 (4608), czas przejazdu nieco ponad godzinę. Kursuje w weekendy i święta od 3 czerwca, a od 8 lipca do 10 września codziennie. Odjazd najczęściej z peronu który znajduje się po drugiej stronie węzła kolejowego Villach, idzie się tam jak na inne perony, tylko dalej. Nie przypominam sobie, by ten pociąg miał specjalny wagon, ale oczywiście rowery da się normalnie przewieźć.
Jesenice to idealne miejsce na start w stronę pięknego jeziora Bled, lub przejazd bardzo popularną trasą przez Krajnską Gorę, Tarvisio do Villach. Opisałem ją tutaj.

Trasa do Venzone

Pociąg specjalny MICOTRA. Z Udine o 7:14 i 17:22 do Villach, z Villach do Udine 10:07 i 19:29. Czas przejazdu 1h45m. Koszt 14€ w jedna stronę z rowerem dla osoby dorosłej. Po drodze zatrzymuje się w wielu miejscowościach przepięknej trasy Cyclovia-Alpe-Adria, którą opisałem jako najlepszą trasę rowerową tutaj. Trasa, choć długa, jest łatwa i można ją spokojnie przejechać z dziećmi. Oczywiście można również wykorzystać pociąg do powrotu z innych, znacznie bardziej ambitnych tras. A z samego Udine już niedaleko do Grado, czy Wenecji. Warto pamiętać, by bilet zarezerwować wcześniej, bardzo dużo ludzi wraca pociągiem czy z Udine, czy z Venzone. Zdarzają się na dworcach awantury, bo nagle zjawi się grupa 50 turystów z Niemiec czy Niederlandów, która nie ma biletów, a chce wsiąść, bo deszcz, bo zmęczenie, i potrafią blokować pociąg w ramach szybkich negocjacji. To na szczęście rzadka rzecz, ale i tak bywało.