Czerwiec 2021

Łatwa i przyjemna rodzinna trasa, w sam raz na sobotnie przed- lub popołudnie

Z centrum Villach wzdłuż Drawy, by potem skręcić na południe i dojechać do trasy rowerowej biegnącej wzdłuż drugiej „miejskiej” rzeki w Villach, czyli Gail. Jest ona nieco płytsza i mniejsza od Drawy, ale oferuje równie fajne widoki, no i jak zwykle ciekawe
i zadbane trasy rowerowe. Tym razem jednak przejechaliśmy wzdłuż Gail tylko kilka kilometrów, skręcając przez Gödersdorferstrasse w kierunku Faaker See.

Tu droga też jak widać biegnie wzdłuż rzeczki, która wypływa z jeziora o jakże zacnej nazwie Faaker See. Jezioro to jest własnością prywatną, i jak w wielu miejscach w Austrii dostęp do niego jest ograniczony dla właścicieli przylegających nieruchomości. Na szczęście są dostępne zarówno płatne jak i miejskie (bezpłatne) plaże czy też zejścia do wody. Faaker jest najmniejszym z trójki „Villachowych” jezior jak je nazywam. Nie leżą one oczywiście w Villach, jednak są dostępne autem czy rowerem z Villach w 15 minut. Poza tym jest jeszcze Ossiachersee leżące na północny wschód od Villach i Wörthersee, położone na wschód od Villach, i ciągnące się przez ponad 40km od Velden aż do Klagenfurtu. Rzecz jasna, te i większość jezior można, a nawet należy, objechać rowerem po prowadzących wokół nich trasach rowerowych.

Faakersee

Wracając do trasy, to po objechaniu jeziora od strony południowej, skierowaliśmy się przez Ledenitzen do Rosegg. Droga nietrudna, ciut pod górkę, a potem duuużo z górki, co szczególnie spodobało się reszcie rodziny.

Rosegg to ciekawe miejsce, otoczone ze wszystkich stron przez rzeki – Drawa tam rozpływa się na dwie części. W Rosegg znajduje się kilka atrakcji dla dzieci, szczególnie młodszych.

Labirynt w Rosegg

Jest tam labirynt, do którego można wejść oraz park zwierząt, gdzie są jelenie, żubry, sarny a nawet kangury. Jest też jeden wyleniały ryś;). Niektóre ze zwierząt można karmić. Więcej szczegółów znajduje się na stronie http://www.rosegg.at Park zwierząt dostępny jest bezpłatnie w ramach Karnter Card – polecam, zrobię o tym osobny wpis; labirynt jest płatny 5 euro.

Park zwierząt Rosegg

Z Rosegg powrót do Villach najkrótszą drogą zajmuje około godziny, po drodze mijamy jeszcze Silbersee – popularny staw kąpielowy położony około 5km od Villach. Znajdują się tam obiekty gastronomiczne, boiska do siatkówki plażowej, korty, latem można też wypożyczyć SUPy. Można dojechać też autem, a nawet przenocować kamperem, parking jest płatny od 9 do 16 i kosztuje 2,50 eur (cena dot. osobowych)

Silbersee
Profil i mapa trasy